Mapy ciepła w badaniach

Badanie zachowań konsumentów nie jest żadną nowością, jednak w ostatnim czasie przełożono badania z zakresu okulografii do badań internetowych.
Czym jest okulografia? To metoda badań ruchu gałki ocznej, która wykorzystywana jest do analizy użytkowników, gdzie kierują swój wzrok w trakcie przyglądania np. strony internetowej.


Według badań, przeciętnemu internaucie potrzebnych jest 8 sekund na „rozejrzenie się” po stronie i zdecydowanie, czy opuścić stronę czy też się w nią zagłębić. Tyle samo czasu mamy MY, projektanci stron, marketingowcy, na przykucie wzroku klienta, zainteresowanie go i prowadzenie po witrynie.


Dlatego tak ważne jest przedstawienie wizualne oferty (estetyka, grafika, filmy, animacji, dowód społeczny na fotografiach, itp), użyteczność strony (rozmieszczenie menu, wielkość przycisków call to action, wielkość czcionki, responsywność), czas ładowania strony (krótszy niż 3 sekundy), by potencjalny klient chciał z nami współpracować i zyskał zaufanie.


To, co nie podoba się użytkownikom na stronie możemy sprawdzić poprzez narzędzia do map ciepła, mapy kliknięć myszki i przewijania strony.

Korzyści wynikające z badania zachowań konsumentów na stronie

Dzięki tym analizom możemy dowiedzieć się:
-gdzie gubią się klienci na naszej stronie
-jakie treści są dla nich najbardziej interesujące
-czy widzą przyciski call to action i w nie klikają
-ile czasu spędzają na konkretnej podstronie
-do jakiego miejsca przewijają naszą witrynę.

3 narzędzie do analizy ruchu i zachowań na stronie

1. CrazyEgg – zawierający w sobie:

CrazyEgg to bardzo proste narzędzie, większość funkcjonalności jest dostępna w wersji podstawowej, jednak płatnej. Posiada okres próbny. Wadą tego narzędzia jest brak możliwości ograniczenia czasu, który chcemy badać.

2. HotJar – udostępnia:

To chyba najbardziej popularne narzędzie, dostępne w wersji podstawowej za darmo, posiada także 30-dniową pełną wersję testową.
3. Heatmap for WordPress

to wtyczka do CMS WordPress, która wygenerować mapę ciepła na wybraną przez nas podstronę. W wersji darmowej jest to dosyć ograniczone narzędzie do analizy zachowań na stronie.
Podsumowując, zdecydowanie polecamy podpięcie strony do map ciepła i systematyczną ich analizę. Narzędzie to pozwala bardzo szybko zweryfikować, czy nasza strona jest zbudowana w oparciu o wymagania i oczekiwania naszych potencjalnych klientów. Dzięki niemu naprawimy wadliwy elementy strony i nie stracimy konwersji. Warto zatem oddać opieką nad stroną firmie, która będzie dla nas regularnie przygotowywać audyty strony, ale także wdrażać ja na witrynie. Pamiętajmy, mamy 8 sekund na przekonanie klienta do naszej oferty….drugich 8 sekund możemy już nie otrzymać.