8 najważniejszych elementów strony mobilnej

 

O rewolucji mobilnej mówi się już od dawna, jednak teraz stała się faktem. Rozpoczęła się walka o klienta, który szuka i kupuje przez urządzenie mobilne. Według danych pochodzących z StatCountera za rok ubiegły, w Polsce, udział ruchu, pochodzącego z Mobile na stronie internetowej przekracza 60% (desktop ok 40%). Jest to z pewnością związane z dostępnością do Internetu. Trzeba zatem to wykorzystać….ale jak? Poniżej 8 kluczowych elementów, na które warto zwrócić uwagę przy dostosowaniu strony WWW do urządzeń mobilnych, które poprawią jej funkcjonalność dla potencjalnych klientów.

 

Użytkownicy wchodzą na naszą stronę internetową na mobile zazwyczaj po to, by znaleźć wskazówki do kontaktu lub dojazdu do naszej firmy. Dlatego należy im to ułatwić. Jak? Tu przedstawimy 3 elementy:

 

  1. Przycisk „Zadzwoń” lub „Wyślij” – Klient, który znalazł na stronie usługę/produkt, którego szukał często woli zadzwonić i dopytać, zanim przyjedzie do siedzimy. Po kliknięciu powinien mieć możliwość bezpośredniego kontaktu…bez przepisywania nr telefonu!
  2. Formularz kontaktowy – Potencjalni klienci mogą zadawać pytania, wysyłając mail. Warto ułatwić im tę czynność poprzez zoptymalizowanie ilości pól oraz ich wielkość w formularzu. Tu warto dobrze przetestować funkcję na różnych urządzeniach!
  3. Mapa dojazdu do firmy – Klienci korzystają z map, by zlokalizować firmę. Zamieszczenie na stronie Mapy Google i włączenie wskazówek dojazdu z pewnością ułatwi klientom dotarcie krok po kroku do Ciebie.

kluczowe elementy strony mobilnej - progremo

Ważne jest by strona była funkcjonalna, użyteczna dla Twoich klientów. Poniżej 5 konkretne wskazówki:

  1. Prosta nawigacja – Klient powinien z łatwości poruszać się po stronie, dlatego na górnym pasku przez cały czas wędrowania po stronie powinno pokazywać się rozwijane „Menu”. Ważne, by użytkownik mógł także sprawnie wrócić na stronę wcześniejszą.
  2. Przyciski – Jeśli na Twojej stronie trudno trafić w button to z pewnością użytkownik szybko się zniechęci. Dobrą praktyką jest, by projektować przyciski o rozmiarze 45-57 pikseli. Pamiętaj, że Klienci klikają palcami, a nie małym kursorem myszki!
  3. Scroll treści – Aby uniknąć nadmiernej ilości treści warto stosować treści przewijalne bądź rozwijane. Staraj się unikać długich one page, które nie mają końca na urządzeniach mobilnych i nie trać zainteresowania Użytkownika!
  4. Linki zewnętrzne – prowadzisz profile firmy w Mediach społecznościowych? Warto dodać takie odnośniki z przejściem na stronie, by klient mógł zweryfikować firmę, a Ty zyskasz kolejnego obserwatora profilu. Pamiętaj, to kolejna Twoja reklama!
  5. Link do strony desktopowej – Jeśli posiadasz stronę mobilną (a nie responsywną – o różnicach możesz przeczytać tutaj!) warto dodać odnośnik do wersji na desktopy, nawet jeśli nie jest dostoswana do urządzeń mobilnych!

 

Podsumowując, rynek stron dostosowanych do urządzeń mobilnych będzie systematycznie się rozwijał, ponieważ w szybkim tempie rozwijane są technologie. Mamy coraz mniej czasu, dlatego każdą chwilę wykorzystujemy na wyszukiwanie informacji, usług czy produktów. Korzystamy z telefonów w tramwaju, na spacerze, w pracy, na wakacjach. Zadbaj o komfort klientów na Twojej stronie WWW, ponieważ ruch z urządzeń mobilnych przekształca się w konwersje – jeszcze na desktopach, ale już lada dzień bezpośrednio na urządzeniach mobilnych.Powodzenia!