Google Zakupy – propozycja skutecznej reklamy dla sklepów internetowych



Mamy taką sytuację: szukasz sukienki na lato, bądź rower górski. Wolisz kliknąć w tekst reklamowy, w którym ktoś Cię przekonuje, że ma najdoskonalszy produkt czy też bardziej jesteś zainteresowany fotografiami reprezentującymi ofertę sklepów, które Google podpowiada Ci na samej górze strony?


Większość klientów kupuje poprzez obraz i emocje związane z zakupami. Google również zauważyło tę zależność, tworząc specjalną formę reklamy dla sklepów intetnetowych – Zakupy Google.


Na czym polega i gdzie można znaleźć te reklamy?
Zakupy Google prezentowane są na samej gorze wyszukiwarki wraz z wynikami tekstowej reklamy i pozycjami organicznymi, a także w oddzielnej zakładce „Zakupy”, którą możesz znaleźć na pasku obok map i grafiki. Google wyświetla tu listy produktów wraz ze zdjęciami, tytułem i ceną. Jest podobna do porównywarki, ponieważ podpowiada konkretny produkt z różnych sklepów internetowych, jednak ranking oparty jest nie na najniższej cenie produktu, a…na dobrze skonstruowanej reklamie i stawce za kliknięcie.


Czy Google Shopping się opłaca?
Jest to jedna z najskuteczniejszych form reklamy sklepów online, ponieważ:/br>
po pierwsze: prezentuje klientowi konkretny produkt (model, kolor, itp),
dwa: wiadomo, że jest DOSTĘPNY,
trzy: klient widzi cenę,
cztery: po kliknięciu klient od razu trafia na Twoja stronę – podstronę z tym produktem
zaś Ty…płacisz dopiero wtedy, gdy klient kliknie w reklamę!




Co muszę zrobić, by zacząć się reklamować w Google Zakupy?
Na samym początku należy połączyć konto Google AdWords z Google Merchant Center. Tu także tworzy się listę produktów, które chciałbyś reklamować w Zakupach Google. To nie do końca lista, bardziej baza danych z atrybutami, np. opisem, cena, kategoriami, itp. tzw. FEED.
Ważne jest, by często ja aktualizować, by klient otrzymał rzeczywiste dane w czasie oglądania reklamy.
Kluczowe są oczywiście zdjęcia produktów, które z jednaj strony są obostrzone wytycznymi Google, z drugiej powinny się wyróżniać i przekonywać klienta. Wśród takich parametrów są m.in. wielkość zdjęcia (800×800), produkt na białym tle, brak znaków wodnych, itd. Zwracamy na to uwagę dlatego, że nawet gdy zlecamy kampanię agencji to do właściciela sklepu należy przygotowanie w całości lub przynajmniej znacznej części feeda produktowego.




Podsumowując, kampania w Zakupach Google wymaga większego zaangażowania na początku, przy tworzeniu reklamy, a wcześniej przy stworzeniu bazy danych. Nasz wysiłek z pewnością się jednak opłaci, gdyż otrzymamy bardziej wartościowy ruch na stronie, klientów którzy już zobaczyli nasz produkt, cena ich nie zniechęciła – chcą kupić.