Jak odzyskać utraconych klientów, czyli remarketing Google AdWords.Czy znana Ci jest następująca sytuacja: szukając nowego telefonu komórkowego wszedłesś na stronę X, kliknąłeś w produkty marki np. Samsung konkretnie dwa modele w kolorze białym. Nie zakupiłeś urządzenia. Po wejściu na inne strony, np. wp.pl te same, oglądane modele ze strony X wyświetlają się na witrynie. Miałeś tak?


Opisana sytuacja nie jest wynikiem przypadku, to nowa i skuteczna forma „przypominania się” klientom, zaproponowana przez Google AdWords. Remarketing, bo o nim mowa, pozwala odzyskać nawet do 75% utraconych klientów.
Na czym polega?
Klient odwiedził nasza stronę, jednak nie dokonał zakupu/ telefonu/maila -> wyświetlają mu się reklamy graficzne oferty, którą u nas oglądał, na innych stronach -> klient powraca na naszą stronę za pośrednictwem banera i dokonuje konwersji.
Taka reklama przynosi zwrot pod warunkiem, ze dobrze ją zaplanujesz. Google umożliwia segmentowanie klientów, którzy opuścili nasza stronę, np. na tych, którzy:
– byli już w koszyku zakupowym, jednak nie dokończyli transakcji
– przeglądali produkty danej marki
– korzystali z formularza, jednak nie wysłali swojego zapytania.


W zależności od grupy możemy wysłać inny przekaz, np. Klientom oglądającym produkty danej marki wyświetlić informacje o aktualnej promocji, która dotyczy interesujących go produktów.


Tak precyzyjnie dopasowany przekaz pozwala odzyskać klientów, mimo, ze już zrezygnowali z oglądania naszej oferty.
Google proponuje nam dwie formy remarketingu:
1.tradycyjny
Remarketing ten został opisany powyżej. Dotyczy zarówno sklepów, jak i stron internetowych. W tym przypadku my tworzymy treści reklamy remarketingowej, dostarczamy grafiki i decydujemy o podziale na grupy docelowe.
2.dynamiczny
Ta forma reklamy dedykowana jest tylko do skleóow internetowych. Google, dzięki dostępom do bazy danych automatycznie wyświetla banery remarketingowe, korzystając z grafik produktów na naszej stronie. Jest to trafniejsza postać remarketingu, ponieważ przypomina klientom o dokładnie tych produktach, które przed chwila oglądali.
Podsumowując, Google AdWords wspiera przedsiębiorców, dostosowując swoje narzędzia do zmieniającego się rynku internetowego. W gąszczu wielu stron potencjalni klienci się gubią, remarketing pozwala na systematyczne przypominanie o ofercie, która byli zainteresowani, tym samym wzmacniamy świadomość marki.